Що необхідно знати про туберкульоз.
Туберкульоз займає особливе місце серед соціальних і медичних проблем людства.
З 1995 року в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу. Небезпека сучасної епідемії полягає в тому, що можливо зараження збудником туберкульозу, який стійкий до протитуберкульозних препаратів, і сполучення туберкульозу з ВІЛ-інфекцією (СНІДом).
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається туберкульозними паличками (мікобактеріями) і характеризується переважним ураженням легень, але можливе ураження і всіх інших органів людини.
ТУБЕРКУЛЬОЗНІ ПАЛИЧКИ ТА ЇХ ВЛАСТИВОСТІ
Збудники туберкульозу відрізняються високою стійкістю до впливу різних факторів (фізичних, хімічних, природних). В навколишньому середовищі туберкульозна паличка може зберігатися від декількох місяців до 3-9 років. В умовах низьких температур збудник туберкульозу ще більш стійкий. Навіть в 5-10% розчині соляної та сіркової кислоти бактерії зберігають життєздатність протягом доби.
Пряме сонячне проміння вбиває мікобактерії туберкульозу влітку за 60 хвилин, взимку - за 2 години; розсіяне сонячне світло - протягом 40-80 діб; ультрафіолетове опромінення - за 2-3 хвилини. При кип'ятінні загибель збудника трапляється за кілька хвилин.
ДЖЕРЕЛА ІНФЕКЦІЇ
Основне джерело туберкульозу - хворий бактеріовиділювач. Відомо, що хворий з відкритою формою туберкульозу виділяє у зовнішнє середовище від 20 млн. до 6 млрд. мікобактерій туберкульозу.
Необхідно знати про те, що у тварин, у тому числі й у великої рогатої худоби, туберкульозом уражаються легені, печінка, кишки, сечостатеві органи, кістки, мозок, вим'я. Тварини виділяють збудника із харкотинням, слиною, фекаліями, сечею, заражуючи пасовища, приміщення де їх утримують.
Джерелом туберкульозної інфекції також можуть бути хворі тварини та птахи. Але інфікування від них відбувається дуже рідко.
ШЛЯХИ ПОШИРЕННЯ ЗБУДНИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ
Основним, найбільш загрозливим при туберкульозі є повітряний шлях зараження і становить до 90% випадків. Під час кашлю, співу, голосної розмови мікобактерії туберкульозу розповсюджуються від хворої людини на відстань від 1-1,5 до 5 м. Хворий на активний туберкульоз несе загрозу для всіх оточуючих щодо зараження цією недугою, і дуже важливо при будь-яких ознаках туберкульозу звертатися до лікаря і вимагати цього у своїх оточуючих.
ХТО НАЙБІЛЬШ УРАЗЛИВИЙ ДО ТУБЕРКУЛЬОЗУ
Більшість інфікованих людей на земній кулі не хворіють на туберкульоз так як їхня імунна система успішно бореться зі збудником. Однак, частина людей мають більшу вірогідність захворіти на туберкульоз, і такі можуть бути серед вас і ваших оточуючих:
1. Особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу, що виділяє в навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу,особливо діти.
2. Діти та підлітки, що страждають хронічними рецидивуючими захворюваннями, які понижають захисні можливості організму: часті простудні захворювання, хвороби носоглотки, легенів, цукровий діабет та ін.
3.Особи, що вживають алкоголь, наркотики, палять, погано харчуються, перебувають в стресових ситуаціях та несприятливих екологічних умовах.
4. У осіб, які інфіковані вірусом імунодефіциту людини, або які вже хворіють на СНІД, перебіг туберкульозу найважчий. 60% хворих на СНІД помирають саме від туберкульозу.
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ЗАХВОРЮВАННЯ?
Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є декотрі ознаки (симптоми), які дозволяють запідозрити туберкульоз. До них відносяться:
1. Постійна немотивована слабкість.
2. Підвищена втомлюваність.
3. Погіршення або відсутність апетиту.
4. Втрата ваги.
5. Тривала лихоманка (частіше з невисокими показни-ками температури тіла - 37,0-37,5°С).
6. Пітливість (переважно в ночі).
7. Тривалий кашель (протягом 3-х тижнів і більше, з відходженням харкотиння чи без нього).
8. Задишка.
9. Кровохаркання.
ЯК ВЧАСНО ВИЯВИТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ?
Основний метод виявлення туберкульозу у дітей з груп ризику - це щорічне проведення діагностичної реакції з допомогою туберкуліну (проби Манту). Підліткам з метою раннього виявлення туберкульозу проводиться флюорографічне дослідження органів грудної клітини.
У дорослих туберкульоз можна виявити з допомогою флюорографічного обстеження, яке проводиться щорічно та дослідження мокротиння особам, що кашляють більше 2-3 тижнів.
Щоб вберегтися від туберкульозу необхідно:
1. Турбуватися про своє здоров'я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, закалюванням, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при появленні симптомів будь-якого захворювання.
2. Уникати шкідливих звичок (паління,вживання , вдихання токсичних речовин та ін.)!
3. Не відмовлятися від щеплення проти туберкульозу (БЦЖ).
4. Негайно звертатися до лікаря при виявленні симптомів, підозрілих на туберкульоз, або у випадку контакту з хворим на туберкульоз.
Лікування хворих туберкульозом – безкоштовне.
Вчасне виявлення та добросовісне тривале (не менше 6 місяців) лікування дає можливість позбавитись цієї хвороби та повернутись до повноцінного життя, зменшити смертність та інвалідність.
Піклуйтесь про своє здоров’я та будьте здорові!
Лікар – фтизіатр : Сільніцька Н.В.