A A A K K K
людям із порушенням зору
Попільнянська лікарня
Комунальне некомерційне підприємство Попільнянської селищної ради

Основні ключові аспекти щодо профілактики онкозахворювань серед населення громад Житомирської області.

Дата: 04.02.2025 12:09
Кількість переглядів: 11

Основні ключові аспекти щодо профілактики онкозахворювань серед населення громад Житомирської області.

    За ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC) 4 лютого запроваджений Всесвітній день боротьби проти раку, метою якого є підвищення обізнаності людей про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування. Залучаючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

    Рак є соціальною проблемою, яка в цілому впливає на розвиток суспільства. Інвестування в профілактику та раннє виявлення раку набагато дешевше, ніж боротьба з його наслідками. Рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку, з різних країн, та усіх соціально-економічних груп. На сьогодні спостерігається тенденція «омолодження» захворюваності на рак.

    Кожного року, у світі, виявляється більше 10 млн. людей, хворих на рак і приблизно 8 млн. помирають від нього.

   Найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, товстої і прямої кишки та стравоходу. Рак легенів - найбільш поширена форма раку в усьому світі у чоловіків, що складає майже 17% від загального числа нових випадків.

     Серед жінок перші місця займають: рак грудей, легенів, шлунку, прямої та товстої кишки і шийки матки. Рак грудей є найбільш поширеною формою раку в усьому світі у жінок, що становить більш, ніж 25% від загального числа нових випадків.

      Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Тютюнопаління пов’язане з розвитком різних типів раку — легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

 

       У Європейському регіоні, до 2030 року захворюваність на рак досягне 5,4 млн випадків на рік, і щорічно від онкологічних захворювань помиратимуть 2,5 млн.

     Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань. Щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Злоякісні новоутворення вражають кожного п’ятого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку.

Щорічно в Житомирській області виявляють 3-4 тис. нових випадків онкологічних захворювань. За данними Житомирського канцер-реєстру, на онкологічному обліку у 2024 році перебувало 34830 осіб, що складає 2952,2 на 100 тис.населення, а минулого 2023 року перебувало - 35546 осіб. В області за 2024 рік зареєстровано 4072 нових випадків злоякісних новоутворень, минулого року було діагностовано – 4009. В області за 2024 рік померло 1471 хворих від злоякісних новоутворень, у 2023 році померло 1501 хворий.

  У загальній структурі онкозахворюваності у п’ятірку хвороб, які найчастіше діагностують у пацієнтів нашої області, увійшли, рак органів травлення, новоутворення шкіри, захворювання жіночих статевих органів, рак молочної залози та чоловічих статевих органів.

   2 серпня  2024 року Кабінет Міністрів України схвалив Національну стратегію щодо контролю злоякісних новоутворень до 2030 року. Крім того, затвердили план дій з її реалізації до 2025 року. Стратегію розроблено для втілення державної політики з питань протиракової боротьби, зниження рівня захворюваності та смертності, спричиненої онкозахворюваннями, а також забезпечення доступного лікування онкопацієнтів та їхньої реабілітації.

 

Загальна ситуація з онкологічними захворюваннями в Україні

 

  • У 2023 році в Україні зареєстрували понад 110022 нових випадків злоякісних новоутворень – 52626 у чоловіків і 57396 у жінок. Від раку померло 42043 людей. 
  • Найпоширеніші типи раку серед жінок — це рак молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки і щитоподібної залози. Серед чоловіків — рак передміхурової залози, легенів, ободової та прямої кишки, сечового міхура і нирки. 
  • Приблизно 10% відсотків випадків онкології як у жінок, так і в чоловіків припадає на рак шкіри.
  • У віковій структурі, серед пацієнтів з онкологічним діагнозом 26,4% чоловіків і 36,3% жінок перебувають у працездатному віці 20-59 років, а переважну більшість складають люди старшого віку 60+ .

 

 

 

   За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла.

   Рак (злоякісні пухлини або новоутворення)– це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Характерною ознакою раку є швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних меж та здатних поширюватися в інші органи. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

  • Фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканини та ін.);
  • Хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш'як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);
  • Біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами, та ін.).

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини.

  Рак класифікується за стадіями:

  • На нульовій стадії пухлина тільки з’явилася, а сусідні тканини не залучені до процесу. Хірургічне лікування гарантує практично повне одужання.
  • На першій стадії пухлина локалізована, ще не вросла в навколишні тканини, не залучені лімфовузли та інші органи.
  • На другій-третій стадії раку  спостерігаються ураження сусідніх тканин, зачеплені лімфовузли. Але онкологічний процес не торкнувся інших органів.
  • Четверта стадія: діагностуються метастази в інших органах, хвороба вже торкнулась всього організму. Лікується найскладніше з усіх стадій.

 До ознак хвороби відносяться:

  1. Швидка стомлюваність і немотивована втома.
  2. Висока температура протягом довгого часу.
  3. Різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в ділянці молочних залоз, в пахвовій западині.
  4. Збільшення лімфатичних вузлів.
  5. Різні домішки в сечі і калі: кров, слиз, гній.
  6. Тривалий біль в будь-якій ділянці тіла.
  7. Зміна тембру голосу, хронічний кашель без наявних причин.
  8. Незагойні рани і виразки.
  9. Швидке зниження ваги без причин.

 

 

 

 

                   Профілактика онкологічних захворювань

 

Основні методи профілактики раку можна поділити на дві групи:

 

  1. Первинна профілактика онкозахворюваннь - це насамперед усунення канцерогенних факторів, більшість з яких обумовлені способом життя, і підтримки здоров'я в цілому.

Дотримуйтесь рекомендацій щодо здорового харчування:

  • Вживайте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна та боби;
  • Уникайте зайвої маси тіла — обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фастфуду;
  • Утримуйтесь від вживання алкоголю — ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку стравоходу, товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю;
  • Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса;
  • Відмовтесь від куріння та алкоголю. Куріння — причина кожної 4-ї смерті від онкозахворювань. Зробіть свій будинок та робоче місце простором, вільним від тютюнового диму.

 Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними.

   Підтримання здорової маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок. Включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

 

Не засмагайте:

  • уникайте прямого сонячного опромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша;
  • захистити обличчя та голову, допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх;
  • закривайте відкриті ділянки тіла одягом, який покриває якомога більше поверхні шкіри;
  • використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30,
  • уникайте соляріїв — вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

 

 

Зробіть щеплення.

 

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Дізнайтеся у свого лікаря щодо вакцинації.

 

Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти ВГВ рекомендується для дорослих із таких груп ризику:

  • сексуально активним полігамним людям;
  • з інфекціями, що передаються статевим шляхом;
  • тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
  • чоловікам, які практикують секс із чоловіками.

  Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

   Вірус папіломи людини  передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.

Уникайте ризикованої поведінки:

 

  • Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу.
  • Людям, які вживають наркотики внутрішньовенно, рекомендовано не користуватися вже використаними голками. Обмін голками з людьми, які застосовують внутрішньовенні препарати, може призвести до зараження ВІЛ, а також гепатитами В та С, що підвищує ризик появи раку печінки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Вторинна профілактика - це заходи, спрямовані на раннє виявлення раку. До них належать: регулярні скринінгові обстеження та самообстеження.

 

 Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду.

 

  До скринінгових тестів відносяться: лікарське опитування і огляд; лабораторні аналізи; медичні обстеження, які дозволяють отримати зображення внутрішніх органів; генетичні дослідження, спрямовані на виявлення мутацій, які можуть призводити до розвитку пухлин.

  • Онкоскринінг для чоловіків включає аналіз на ПСА – тест на простат-специфічний антиген для виявлення раку простати, рекомендовано робити щорічно чоловікам 50+ років або 45+ при підвищеному ризику; низькодозова КТ легень – скринінг для курців або людей, які курили раніше, у віці 50+ років для виявлення раку легень; обстеження шкіри – особливо для чоловіків, які багато часу проводять на сонці або мають спадкову схильність до раку шкіри.
  • Онкоскринінг для жінок включає мамографію – рентген молочних залоз для виявлення раку грудей, рекомендована робити щорічно жінкам 40+ років або раніше при високому ризику; ПАП-тест і ВПЛ-тест – для виявлення раку шийки матки, рекомендовані кожні 3-5 років для жінок від 21 до 65 років; УЗД органів малого тазу – обстеження для виявлення аномалій яєчників і матки, рекомендоване при симптомах або факторах ризику.

Також, окрім вищевказаних обстежень, і чоловікам, і жінкам необхідно регулярно проходити такі дослідження, як езофагогастроскопія (для виявлення раку стравоходу, шлунка), колоноскопію (для виявлення колоректального раку), УЗД органів черевної порожнини, нирок і щитоподібної залози).

 

   До Програми медичних гарантій включено 6 інструментальних досліджень, які спрямовані на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань, це - мамографія, гастроскопія, колоноскопія, бронхоскопія, цистоскопія та гістероскопія. Ці дослідження для пацієнта є безоплатними. Щоб пройти дослідження для ранньої діагностики онкозахворювань безоплатно, пацієнту потрібно звернутись до свого сімейного або лікуючого лікаря, який заповнить електронне направлення на обстеження та обрати медзаклад для проходження дослідження. Для обстеження пацієнт може обрати будь-який медичний заклад, який уклав договір з НСЗУ на надання амбулаторних  послуг.

 


                              Лікування онкологічних хвороб

 

  • Якщо вам поставили онкологічний діагноз, не зволікайте — розпочинайте лікування. Направлення на нього вам випише сімейний або профільний лікар. 
  • Хіміотерапевтичне лікування в Україні безоплатне. Щоб отримувати його необхідне направлення. Також послугу пацієнту не потрібно оплачувати при переведенні з іншого медзакладу або підрозділу лікарні. Сюди входять консультації та супровід лікаря, медсестринський догляд, ліки з централізованих закупівель МОЗ та інших програм, а також ліки й медвироби із Нацпереліку основних лікарських засобів, забезпечення компонентами та препаратами крові, анестезія, усі необхідні обстеження та аналізи.
  • При радіологічному лікуванні держава забезпечує променеву терапію, медичні вироби для проведення радіотерапії та витратні матеріали, супровідну медикаментозну терапію. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу.
  • Якщо пацієнту з онкозахворюванням потрібне хірургічне втручання — воно також покривається НСЗУ, тому є безоплатним для пацієнта. Також в це включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження, а також реабілітація після операції.
  • Національна служба здоров'я України (НСЗУ) оплачує медзакладам лікування пацієнтів.
  • У 2024 році до програми медичних гарантій додали пересадку кісткового мозку, якої часто потребують пацієнти з онкозахворюваннями крові.  Наразі такі операції можна зробити у дев’яти медзакладах.

 

 

Важливо пам’ятати, що вчасне виявлення раку значно збільшує шанси на одужання. Обговоріть із лікарем, які профілактичні обстеження вам потрібні за віком і станом здоров’я та вчасно проходьте їх. 

 

Якщо у вас виявили рак – лікуйтесь за рекомендаціями лікарів. 

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора